Çekme Karavan İle Yol Hikayelerimiz

Facebook Fan
Video Galerimiz
Ana Sponsorumuz
İnterlaken - 2014
Provence - 2013
Endülüs - 2013
Romantische Straße- 2012
Garda - 2011
Venedik Floransa 2010
Portofino - 2010
Prag - 2009
İsviçre- 2008
Yunan Adaları - 2007
Paris- 2007
İtalya - 2006

İTALYA GARDA

Bize göre İtalya Alp'lerinin en güzel gölü.2010,2011 ve 2013 yıllarında üç kez ziyaret ettiğimiz bu  göl Avrupa'nın en güzel  ve bakımlı mekanlarından biri.2011 gezimizde gölün etrafında tam bir tur attık.

Yaptığımız bu üç gezimizde iki kere Camping Lido Garda   bir kezde  Camping La Quercia' da konakladık.Göl etrafında gezilecek en güzel yerler olan Garda,Lasize,Sirmione ve Malcesine kasabaları olağanüstü güzel.Yine göl kıyısında kurulu olan Eğlence parkları Gardaland ve Moiveland çok keyifli yerler.


                          

 

     

Garda gölünü ilk ziyaretimizde Camping Lido'ya yerleştikten sonra  akşam yemeği için iki aile göle ismini veren Garda kasabasına gittik.


     


     


Önce ara sokaklara girerek çarşısında dükkanları gezdik.Çok kalabalık değildi sakinlik gözümüze çarptı.Genelde hediyelik eşya dükkanları rağbet görüyordu.


     


     


Bir süre sonra sahil kenarında beğendiğimiz bir restorana oturup akşam yemeğini yedik.Güneş yavaş yavaş kendini kaybettirmeye başlıyordu.


  


     


     

Yemek sonrası sahilde gezintiye devam ettik.Çok bakımlı ve güzel bir kıyı düzenlemesi yapmışlar.İnsan gıpta ediyor doğrusu.


     


     


Sahilde gezerken çocuklar ördekleri görüp biraz eğleniyorlar.Bizde İsmail ile kıyıda balık avlayanları görüp yanlarına gidiyoruz.


     


     

  
Bir sonraki sene çekme karavan ile yaptığımız İtalya gezisinde tekrar ziyaret ettiğimiz Garda kasabasının bu sefer  akşamını da görmüş olduk.


     


     


Garda merkezdeki büyük otopark içinde aynı zamanda karavanlarda konaklayabiliyorlar.Girişte bilet alıp çıkarken saatine göre ödeme yapılıyor.


     


     


Geçen senenin aksine kalabalık bir Garda gördük.Özellikle ara sokaklarda alışveriş yapanların çokluğu göze çarpıyordu.Yine akşam yemeği için kıyı boyunca sıralanmış restoranlardan beğendiğimiz birine oturduk.


     


     


 Yemek sonrası oldukça hareketli olan çarşı içindeki alışveriş dükkanlarının olduğu dar İtalyan sokaklarına daldık.Yarın Garda gölünü araba ile çepeçevre etrafını gezeceğimizden geç vakte  kalmadan kampa geri döndük.Yarın bizi güzel bir Garda gölü turu bizi  bekliyor.


  
 

Sabah erken kahvaltı yapıp Camping Lido'dan ayrılıyoruz.Bugün gölü çepeçevre dolaşacağız.İlk hedefimiz Monte Baldo  kayak tesisleri.


     


     


Yaklaşık bir saatlik bir yolculuğun ardından Malcesine kasabasına varıyoruz.Monte Baldo dağına telefrik iki aşamada çıkıyor.Biz birinci telefriği es geçip ikinci bölüme araba ile çıkıyoruz.


  


     


     


Telefrik biletlerini alıp sıraya giriyoruz.Özellikle bisikletçilerin çokluğu ilgimizi çekiyor.Yukarıdan aşağıya bisiklet yolları mevcut .Yarım saatte zirveye varıyoruz.


  


     


     


Garda gölünü kuşbakışı gören kayak tesisleri ummadığımız kadar kalabalıktı.Sezon olmamasına rağmen kayak yollarında yürüyen onlarca insan vardı.


  

  

     


     


Zirvenin etrafındaki tepelerde ufak İtalyan köyleri göze çarpıyor.Hava oldukça serin.Kayak tesisi çok hoşumuza gidiyor.Niye bizim memlekette yok diye hayıflanıyoruz.


       


     


Zirvede iki saat kadar gezdikten sonra tekrar aşagıya iniyoruz.Telefrik tesilerinin yanında göl manzaralı bir kafeteryanın etrafında görüntü alıyoruz.


     


     


Tekrar arabamıza binip aşağı Malcesine kasabasına iniyoruz.Burası gölün en güzel kasabalarından biri.Heryer bakımlı her yer güzel...


     


     


Bir süre gezindikten sonra çocukların karnı acıkıyor.Güzel bir İtalyan restoranına oturup önce mozzerella peynirli pizza ardından çocuklar roma dondurması bizde cappicino sipariş veriyoruz


  


     


     


Yemek sonrası kasabayı gezmeye devam ediyoruz.Gölün diğer belli başlı kasabalarına olduğu gibi burayada feribot seferleri var.


  


     


     


Sahil boyunca gezintiye devam ediyoruz.Etrafta genelde Alman turistler çoğunlukta kıyı boyunca kafelerde manzaranın tadını çıkartıyorlar.


  


     


     


Malcesine'den ayrılıp bu sefer gölün karşı sahiline araba ile geçip yayaş yavaş manzaraları seyrederek yol alıyoruz.Akşam yemeğini gölün en bilinen yerlerinden biri olan Sirmione kasabasında yiyeceğiz.


     


     


Akşam karanlığı çökmeden tarihi Sirmione kasabasına varıyoruz.Çok rağbet gören bir yer.Merakla kale kapısından içeriye giriyoruz.


     


     


Kalenin iç meydanına bir kürsü kurmuşlar ve canlı müzik eşliğinde ziyartçiler restoranlarda akşam yemeğini yiyorlardı.


     


     


Sirmione kasabasına ikinci ziyaretimiz bu sefer 2013 Fransa Lavanta rotası sırasında oldu.Yine akşam üstü kamptan çıkıp yemek ve gezinti için geldik.Bu sefer yanımızda kayınvalide de vardı...


     


     


Ertesi gün Garda gölünün bir diğer kasabasi Lasize'yi ziyaret ettik.Burası diğer kasabalardan bir gömlek daha bakımlı geldi bize...


        

     


 Sahil boyu  genelde yürüyüş yapan yada bisiklete binen orta yaş insanlar ile doluydu.Çevre ve parkların bakımı sırf bunları görmeye değer dedirtecek kadar güzeldi.


     


     


Bu güzel görüntüler  ile  Garda gölü turumuzu bitiriyoruz.Avrupa Alp'lerinin bu en nadide göllerinden biri olan Garda ve  etrafını imkanı olan her gezginin görmesini isteriz.Çevre bakımının geldiği seviyeyi görüp memleketimizdeki göller ile kıyaslamak ve üzülmemek elde değil.
  


     
  

  


  


  
  

  

  


Facebook  Twitter  Delicious  Google  Digg